печать

Коучинг для керівника: просто про складне

Коучинг - це процес, в результаті якого людина досягає поставлених цілей та завдань.
Використання коучингу буде ефективнішим, якщо "ТОПи" компанії самі почнуть використовувати цей інструмент.
Коучинг останніми роками набирає все більшої популярності. Застосовність цього інструменту досить широка: його використовують не тільки для опрацювання особистої ефективності та постановки цілей, але і в бізнесі, особливо в роботі з лінійними співробітниками. З'явилося навіть таке поняття як "коучинговий стиль управління". Навіщо коучинг керівникам і як може допомогти їм у саморозвитку?

*** Зазвичай коучинг застосовують щодо лінійних співробітників. Чи можна використовувати його у роботі з власниками та топ-менеджерами компаній?

Коучинг допомагає розкрити потенціал людини через опрацювання "внутрішніх шумів", що дуже заважають у діяльності. Таких як: невміння розуміти свої емоції та керувати ними, страхи, особистісні настанови та цінності, внутрішні конфлікти інтересів, втрата мотивації, невпевненість, терзаючі питання вибору, зовнішні конфлікти, втрата сенсу життя та розуміння "Хто Я".


Давайте представимо два абсолютно однакові бізнеси. Один власник постійно виділяє час для роботи зі своїм персоналом. Причому не просто навчає, а індивідуально працює з кожним співробітником і в моменти появи цих "шумов" допомагає впоратися з ними. Інший власник - закритий, неуважний, зациклений на собі та на своїх амбіціях - вносить хаос у кожен день роботи, керує інтуїтивно та імпульсивно, спираючись на свій поточний емоційний стан.

                                                         Найголовніший ризик для бізнесу – це сам власник.
Як ви вважаєте: який бізнес буде більш ефективним? Де люди працюватимуть з найбільшою віддачею та будуть більш залучені? На мою думку, відповідь очевидна. Тому в тому, що стосується коучингу, насамперед важливо розуміти – чим відрізняються підходи роботи з лінійними співробітниками та з ТОПами.

Можна з упевненістю сказати, що найголовніший ризик для бізнесу – це і є сам власник. Тому що саме йому, наприклад, уві сні може прийти ідея кардинально змінити стратегію компанії. І тут є два варіанти розвитку подій. Перший: під гнітом страхів та сумнівів він упускає можливість вивести її на новий рівень. Або, навпаки: поспіхом, на емоціях він впроваджує зміни, не усвідомлюючи і не оцінюючи всіх ризиків. А якщо він має коуч, то шанс своєчасно прийняти правильне рішення і перейти від роздумів до планування значно зростає.

Тепер уявімо, що у компанії два або більше власників. Наскільки однаково вони бачать свою компанію? У 99% випадків, відповідаючи на запитання "яким ви бачите свій бізнес через 5 років?", люди говорять про різні організації! І саме коучинг допомагає безконфліктно сформувати єдине бачення необмеженим складом власників, а також правильно "спустити" це рішення вниз по всій структурі. Це ж стосується місії, цінностей, стратегії та взагалі будь-яких змін у компанії, аж до виконання плану продажу на поточний місяць.

У 99% випадків, відповідаючи на запитання "Яким ви бачите свій бізнес через 5 років?", власники однієї і тієї ж компанії говорять про різні організації!

** В ідеалі коучинг вбудовується в систему цінностей компанії та живе у ній щодня. Але саме власник є мозком компанії і саме з нього починається сучасний менеджмент, в основі якого лежать принципи та інструментарій коучингу. Тому ми рекомендуємо навчати весь ТОП-менеджмент основ коучингу, щоб вони могли щодня застосовувати його як у своїй діяльності, так і в роботі зі своїми лінійними співробітниками.

- А що, якщо керівник не має змоги звернутися до професійного коуча? Чи можливий "самокоучинг" і чи є якісь базові інструменти, які можна використати самостійно?
** Коучинг – це не просто набір інструментів. Це професійне застосування певних навичок та умінь. Коли ми говоримо про керівника, який пройшов професійне навчання в галузі коучингу та підтвердив отримані навички та вміння сертифікацією, він, звичайно, може використовувати самокоучинг. Але хто може дати гарантію того, що він поставить собі це "незручне" питання, так необхідне для отримання бажаного результату? Чи помітить у собі ті найважливіші зміни, які можуть стати основою для правильного вирішення проблеми? Ніхто! А у присутності колеги - коуча шанси на це значно збільшуються і час пошуку скорочується. До речі, саме тому кожен коуча має свій коуч.
  А якщо нашому умовному керівнику коучинг у принципі незнайомий, то, використовуючи інформацію з інтернету чи пораду "доброзичливця", він може отримати правильну відповідь, але, на жаль, не на те запитання.

- Останнім часом стало популярним поняття: "управління у стилі коучинг". Чи можете розповісти про це докладніше?
** Тема управління в стилі коучинг справді набирає популярності. Деякі керівники впевнені, що, пройшовши дводенний тренінг із цієї теми, вони зможуть вибудувати в компанії менеджмент у стилі коучинг. Ми маємо такий тренінг, і ми із задоволенням проводимо його для керівників. Інструменти сучасного менеджменту, якими ми ділимося на цьому тренінгу, корисні тут і зараз для застосування в короткій перспективі (мотивація, постановка завдань, зворотний зв'язок, підготовка до наради, планування). Але справжній та якісно вбудований коучинг у компанії працює на розкриття потенціалу всієї команди, використання талантів кожного співробітника на благо компанії, максимальне залучення людей до процесів компанії, відповідальність кожного за ініціативи. І все це – у довгостроковій перспективі.

  Використовуючи коучинг, клієнт отримує реальний план дій, виходячи з його власного досвіду, знань, умінь та можливостей.
*** Власники спочатку проходять курс "Професійний коучинг" і лише потім ми приступаємо до впровадження системи коучингу в компанії, так би мовити, зверху – вниз. Тоді цей процес проходить легко та швидко, без звичного опору змінам. Пояснюється це тим, що використання йде "ВІД ЛЮДЕЙ", оскільки власник організації реалізує зміни не директивним способом, а через щиру віру в потенціал своїх співробітників.       

 


Статьи этой же рубрики
Facebook Twitter Youtube Instagram