печать

Що таке нормування праці? Які завдання вирішує система нормування праці

Кожен працівник має право на справедливу заробітну плату. Щоб об'єктивно оцінити його діяльність і недопущення дискримінації одного співробітника на користь іншого, застосовують нормування праці працівників. Це встановлення розрахункових показників, яких має досягти працівник за встановлену одиницю часу. Розбираємо у статті, як застосовувати нормування праці у компанії.

Які завдання вирішує система нормування праці?
Система нормування праці (СНТ) — це комплекс заходів для встановлення для працівників трудових завдань, які вони повинні виконати за певний час, з урахуванням усіх виробничих факторів:
- встановлену тривалість робочого дня (зміни);
- умов праці;
- планового фонду оплати праці;
- обладнання, що застосовується;
- професійного складу та кваліфікації працівників, їх розподілу на робочих місцях.

Нормування праці для підприємства дозволяє вирішити відразу кілька завдань:
1. Встановити міру виміру фактично виконаної роботи з урахуванням планів виробництва, щоб підрахувати справедливу зарплату.
2. Визначити, що можна поліпшити організації праці, щоб підвищити продуктивність.
3. Забезпечити напруженість (інтенсивність) праці чи тяжкість трудового процесу, які перевищують безпечні здоров'ю працівника значення.
4. Розрахувати чисельність персоналу, який буде необхідний виконання технологічного процесу, і загалом спланувати потреба у трудових ресурсах.
5. Скласти плани роботи цехів та інших структурних підрозділів, графіки їхньої роботи.

Нормування праці має мати прогресивний характер. Коли встановлюють норми праці, орієнтуються наукову організацію праці, вивчення виробничих процесів. Далі роботодавець аналізує виконання і дивиться, що можна поліпшити: впровадити нове устаткування, додатково навчити працівника, переглянути графік змінності та інше.

*** Зверніть увагу! Норма праці встановлюється для працівника чи групи працівників (бригади, зміни, відділу). Роботодавець також застосовує нормативи праці – розрахункові показники для організації чи процесу загалом. Наприклад, нормативи чисельності.

Пропонуэмо онлайн тренінги з нормування праці та управління чисельністю: розрахунок трудовитрат, драйвера чисельності та інші питання на нашому сайті nbc.ua від компанії "Бізнес центр Національний"

 Які бувають норми праці працівників?
Роботодавець, залежно від свого виду діяльності, умов праці, режиму робочого дня та інших виробничих чинників, може встановлювати різні планові показники.

1. Норма часу працівника — величина витрат робочого дня виконання певного обсягу роботи одним працівником чи бригадою такої кваліфікації. Повинна враховувати підготовку до виконання, саме виконання та дії після закінчення операції. Наприклад, фахівець із прийому документів у Центрі обслуговування клієнтів має витрачати на одного відвідувача 20 хвилин.
2. Норма виробітку - встановлений обсяг роботи, який працівник або бригада відповідної кваліфікації зобов'язані виконувати в одиницю робочого часу. Наприклад, зробити 50 деталей за зміну.
3. Норма обслуговування – кількість виробничих об'єктів: одиниць обладнання, робочих місць, зон обслуговування, які працівник або бригада відповідної кваліфікації повинні обслуговувати протягом одиниці робочого часу. Наприклад, контролери енергозбутової компанії мають за зміну обійти 20 житлових будинків, що розташовані на одній чи сусідніх вулицях.
4. Норма продуктивності обладнання — фізичний обсяг продуктів у матеріальній (шт., тн, м2 тощо) та нематеріальній (одиниця вимірювання енергії, інформації тощо) формах, які працівник чи бригада повинні отримувати з агрегату, що обслуговується за одиницю часу. Наприклад, виготовити за годину 100 п.м. паперових шпалер на апараті певної моделі. Усереднена норма спочатку встановлюється у посібнику з експлуатації від заводу-виробника устаткування.
5. Норма чисельності показує, скільки працівників певного професійно-кваліфікаційного складу необхідне виконання конкретних виробничих функцій чи обсягу работ. Наприклад, скільки продавців-касирів має бути на денній зміні у продуктовому супермаркеті.

На допомогу роботодавцям відомства розробляють типові галузеві та міжгалузеві норми праці. Перелік таких документів можна переглянути на сайті Мінпраці. За підсумками типових норм роботодавці встановлюють свої показники.

 Які методи нормування праці та обліку норм застосовують?
Систему нормування розробляють, з специфіки підприємства. Орієнтовний алгоритм буде наступний.

1. Проаналізувати організаційно-технологічні умови виконання технологічних процесів для підприємства. Нормувальник враховує використовувані технології; методики, стандарти виконання робіт чи надання послуг; параметри роботи та обслуговування обладнання; умови праці на робочих місцях; форми організації праці; режими праці та відпочинку з ПВТР, у тому числі перерви на відпочинок та харчування; можливості поєднання чи взаємозаміни працівників. На цьому етапі бізнес-процеси описуються як набір однорідних операцій, результат яких можна виміряти.

2. Проаналізувати наявні типові галузеві та міжгалузеві норми праці, можливість їх застосування для нормування. Порівняти їх із організаційно-технологічними умовами для підприємства. На основі типових, наприклад, можна встановити норми часу, норми чисельності, норми обслуговування.

3. Провести коригування типових норм за умови праці організації. Наприклад, виготовлення однієї деталі за правилами складається із п'яти етапів і займає 45 хвилин. Але на підприємство обладнання розміщено в зоні, що не опалюється, тому час роботи треба збільшити на прогрів і запуск агрегату. Або навпаки. Типова норма розрахована виходячи із застосування принтера Х зі швидкістю 5 аркушів за хвилину. В організації використовують апарати продуктивністю 10 аркушів за хвилину. Відповідно, норму слід скоригувати з урахуванням швидкості друку наявного обладнання.

*** Зверніть увагу! Якщо типові норми для компанії відсутні або не застосовні, рекомендуємо залучати експертів з організації праці. Вони розробляють норми для конкретного підприємства, використовуючи наукові методи:
- Розрахункові;
- Порівняльні;
- досвідчені, з власної практики;
- Дослідницькі.

На великих виробництвах нормувальники, зазвичай, перебувають у штаті підприємства. Дрібним та середнім компаніям має сенс передавати роботи з нормування праці на аутсорсинг.

Які є вимоги до нормувальників?
Нормуванням праці займаються фахівці з економіки праці. Можливі назви посад у штатному розкладі:
- технік з праці;
- інженер з організації та нормування праці;
- інженер з нормування праці;
- фахівець із нормування праці;
- спеціаліст з організації та оплати праці;
- економіст з організації та оплати праці;
- економіст із планування;
- економіст з праці.

Кваліфікаційні вимоги до нормувальників наведено у профстандарті 08.038 "Спеціаліст з економіки праці". Їм потрібна освіта на рівні не нижче середньої професійної, рекомендуються програми перепідготовки та підвищення кваліфікації. Вимог до стажу та особливих умов допуску до роботи не застосовуються.

Ви повинні знати - Нормування праці впливає якість планування інших виробничих процесів і фінансовий результат. Помилкові чи застарілі норми призводять до регулярних переробок чи, навпаки, простоїв, але це необгрунтовані витрати. Рекомендуємо нормувальникам праці пройти підвищення кваліфікації за нашою програмою "Система оплати праці працівників: управління правовими ризиками та досягнення завдань роботодавця".


Статьи этой же рубрики
Facebook Twitter Youtube Instagram